باربیکیو سنگی امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است و بسیاری از افراد اقدام به ساخت آن در حیاط خانه و یا محوطه باغ خود می کنند.

ویژگی های باربیکیو سنگی

آن چه که در انتخاب و ساخت باربیکیو حائز اهمیت می باشد، استفاده از متریال مناسب در جهت حفظ کیفیت و بالا بردن دوام و مقاومت آن می باشد. کباب پزهای سنگی از نظر کیفیت، مقاومت و دوام بالا می توانند گزینه مناسبی برای انتخاب باشند.
آن چه که در ساخت باربیکیو سنگی حائز اهمیت می باشد، انتخاب سنگ مناسب است. متریالی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد، باید از قابلیت حفظ گرما در خود برخوردار باشد.

باربیکیو سنگی

مزایای باربیکیو سنگی

استفاده از باربیکیو سنگی مزایایی به همراه دارد که که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
می توان گفت استفاده و نصب این مدل کباب پز سنگی در مقایسه با سایر نمونه ها آسان تر بوده و حتی برای ساخت آن نیز نیاز به مهارت خاصی نیست.
از آن جایی که سنگ نمونه ای از متریال هایی است که گرما را به خوبی در خود نگه می دارد، می توان گفت استفاده از آن بسیار کاربردی می باشد. استفاده از این مدل کباب پز می تواند به گریل سریع تر غذا و هم چنین یکنواختی در پخت کمک کند.
از این گونه کباب پزها می توان در کلیه محیط ها با شرایط مختلف جوی استفاده کرد.
یکی از ویژگی های برجسته این گونه کباب پزها، تمیز کردن آسان آن ها می باشد. در این مدل کباب پز امکان چسبیدن مواد غذایی به سطح سنگ پایین می باشد و از این رو از نظر بهداشتی نیز اطمینان لازم را ایجاد می کند.
این نوع باربیکیو از دوام و طول عمر بالایی برخوردار می باشد.

نحوه ساخت باربیکیو سنگی

بدون شک طراحی و ساخت یک باربیکیو می تواند ایده ای متفاوت و لذت بخش باشد. اگر شما نیز از افرادی هستید که به باربیکیو سنگی علاقه دارید با ما همراه باشید.

انتخاب مکان مناسب

اولین موردی که باید در مورد آن تصمیمی گیری کنید، انتخاب مکان مناسب برای ساخت باربیکیو می باشد. مکان مناسب این المان باید به گونه ای باشد که تمام موارد ایمنی در آن رعایت شده باشد. برای مثال مکانی که برای انجام این کار انتخاب می کنید باید با فضای نشیمن فاصله مناسب داشته باشد. هم چنین بهتر است از ساخت آن در کنار درختان و گیاهان خودداری کرد تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری شود.

باربیکیو سنگی

ساخت پایه اولیه

باربیکیو از قسمت های مختلفی ساخته شده است و انواع سنگی این المان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ابتدا از یک لایه سنگ صاف به عنوان لایه اولیه و پایه در محل مورد نظر استفاده کنید. برای تثبیت سنگ در محل مورد نظر باید از ملات استفاده کنید.
آن چه که مهم است استفاده از سنگ با کیفیت می باشد. سنگی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد، باید با دوام بوده و به راحتی تمیز شود و در برابر تغییرات آب و هوایی از خود مقاومت نشان دهد. این امکان وجود دارد که از ترکیب سنگ و آجر نیز برای ساخت این باربیکیو ها استفاده کرد.

فرآیند ساخت

در ادامه فرآیند ساخت و زمانی که پایه کار ساخته و طرح دلخواه انتخاب شد، نوبت به اضافه کردن سایر لایه ها می رسد. این کار را تا زمانی که به ارتفاع دلخواه برسید، ادامه دهید. در طول فرآیند ساخت از کافی بودن سنگ و ملات اطمینان حاصل کنید.
پس از اتمام کار یک بررسی کلی انجام داده و اگر قسمتی نیاز به ملات بیش تری دارد، از ملات در آن قسمت استفاده کنید. اگر در مکانی با آب و هوای سرد و بارانی زندگی می کنید باید در چسباندن سنگ ها به یکدیگر و استفاده از ملات کافی دقت بیش تری داشته باشید.
در پایان کار ملات اضافی را پاک کنید تا کار نمای بهتری داشته باشد. هم چنین در صورتی که ایده ای برای تزئین آن دارید، می توانید در این مرحله آن را پیاده سازی کنید.

باربیکیو سنگی

مرحله آخر

در مرحله آخر و قبل از استفاده از باربیکیو بهتر است با یک متخصص مشورت کرده و از یک سیلر مناسب سنگ بر روی آن استفاده کنید. انجام این کار می تواند به بالا بردن مقاومت سنگ و حفظ رنگ و بافت آن کمک کند. هم چنین قبل از استفاده از آن از دو لبه فلزی بر روی سنگ استفاده کرده و صفحه گریل را بر روی آن نصب نمایید.
پس از انجام این کار بهتر است چند روزی صبر کنید تا ملات و سیلر به خوبی خشک شود. توجه داشته باشید در صورتی که امکان بارش برف و باران وجود دارد، بهتر است روی باربیکیو را با استفاده از پلاستیک بپوشانید تا در فرآیند تثبیت و خشک شدن آن خللی ایجاد نشود.

در طول استفاده از باربیکیو نظافت آن را نیز فراموش نکنید. به این منظور بهتر است از یک براش استفاده کرده و پس از هر بار استفاده نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید.

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب به بیان آن پرداختیم، معرفی ویژگی های باربیکیو سنگی می باشد. این مدل کباب پز می تواند گزینه ای مناسب برای انتخاب باشد. چرا که نه تنها ساخت و نصب آن ها آسان می باشد، بلکه طعم و بافت غذا را نیز حفظ می کند.