سنگ آرک بیرجند دارای زمینه کرم روشن تا کرم تیره با رگه های نارنجی و سیاه می باشد. سورت های دیگر این سنگ نیز، همان ویژگی و خواص را دارند با این تفاوت که رنگی تیره تر و دارای رگه های بیشتر است. در فرآیند تولید سنگ، جهت استحکام بخشیدن و افزایش براقیت سنگ از رزین و اپوکسی استفاده می گردد. چنانچه از پولیشرهای مرغوب هنگام ساب سنگ استفاده کنند سنگ آرک جلاپذیری خوبی خواهد داشت.
سنگ مرمریت آرک بیرجند در بازار سنگ با نام سنگ مرمریت آرک بسطام نیز دیده می شود.

موقعیت معدن

معدن سنگ آرک در ۸۰ کیلومتری شهر بیرجند و در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری شمال خوسف در استان خراسان جنوبی قرار دارد. مختصات یکی از نقاط معدن دارای عرض شمالی ۵۹.۰۷۹  ۳۲ و طول شرقی ۴۱.۸۸۲  ۵۸ و یا ۶۵۸۶۶۰ شرقی و ۳۶۵۰۸۶۵ شمالی زون ۴۰S در سیستم UTM می‌باشد. همانطور که در تصاویر زیر مشخص است، برای رسیدن به معدن بایستی از ابتدای شهر خوسف پس از گذر از جایگاه توزیع گاز  CNG از یک مسیر آسفالته در سمت راست به سوی شمال حرکت نموده و با استفاده از تابلوی راهنما، به معدن دسترسی پیدا نمود.

معدن آرک

شروع جاده بعد از جایگاه توزیع گاز  CNG خوسف به سمت روستاهای شمال خوسف و معدن

معدن آرک

مسیر جاده به طول حدود ۴۰ کیلو متر از خوسف به سمت  معدن

سنگ این معدن به دو روش اره بری و قله بری، فرآوری میگردد. دستگاه قله معمولا کوپ سنگ تا عرض حداکثر ۶۰ سانتی متر را برش می دهد. سنگ این معدن دارای زمینه ای روشن است که بسیار مورد پسند بازار ایران می باشد. این سنگ تراکم زیادی دارد، به همین دلیل دارای خاصیت ساب پذیری مناسبی است. همچنین دارای مقاومت سایشی نسبتا بالایی است و برای استفاده در کف داخلی ساختمان ها و همچنین دیواره های راه پله و پارکینگ بسیار مناسب می باشد.

اطلاعاتی دیگر درباره سنگ آرک

اغلب مهندسین ناظر با کارکردن سنگ مرمریت در قسمت نما مخالف هستند به این دلیل که پشت سنگ مرمریت صاف بوده و قدرت جذب ملات را ندارد. ولی با اسکوپ کردن میتوان این مشکل را برطرف نمود.
سنگ مرمریت آرک بیرجند هم اکنون بصورت تایل و اسلب در داخل کشور تولید می شود. معمولا ابعاد اسلب سنگ مرمریت ۲۰۰ در ۲۹۰ سانتی متراست. البته با استفاده از دستگاه برش دروازه ای میتوان آن را به ابعاد دیگری برش زد. قیمت یک سنگ به طور کلی به نحوه فراوری و مواد و متریال مصرفی در هنگام تولید و فرآوری بستگی دارد. همچنین ذکراین نکته ضروری است که اگر سنگ مرمریت آرک بیرجند تولید شده بزرگتر از ۸۰ در ۸۰ سانت باشد جهت اجرا باید از اکیپ سنگ کار ماهر و باتجربه استفاده کرد و اصطلاحا باید بصورت سرامیکی اجرا شود. سنگ مرمریت آرک بیرجند جذب آب نسبتا کمی داشته و از این جهت کیفیت بالایی دارد.