سنگها از پرکاربردترین و رایج ترین مصالح ساختمانی هستند که از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته اند. سنگ ها دارای ویژگی های منحصر بفردی هستند که قابل مقایسه با سایر مصالح ساختمانی نمی باشند. در این مطلب به معرفی کاربرد سنگ ها در صنعت ساختمان سازی می پردازیم.

کف ساختمان و پله

سنگی که برای کف و پله ها مورد استفاده قرار می گیرد در معرض ضربه و سایش است، پس باید بسیار سخت بوده و از مقاومت ضربه ای و سایشی بالایی برخوردار باشد.
علاوه بر آن این سنگها به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی باید تخلخل کمی داشته باشند تا در اثر شستشو نفوذ ناپذیر بوده و آسیب نبینند. سنگ کف ساختمان را باید بتوان در یک جهت برش داد. سنگ های دگرگونی و رسوبی دارای این مزیت هستند. از جمله سنگ هایی که برای کف و پله مناسب می باشند، می توان سنگ های مرمریت و گرانیت را نام برد.

نما ساختمان

یکی دیگر از موارد استفاده از سنگ درنمای ساختمان است. برای این مورد باید از سنگ های بادوام و مقاوم استفاده شود تا در برابر عوامل مختلف دچار آسیب نشوند. تابش نور خورشید، شرایط متغیر جوی، یخبندان، باران های اسیدی، آلودگی هوا و گرد و غبار از جمله عواملی هستند که بر مقاومت سنگ اثر می گذارند. سنگ تراورتن سنگی مناسب برای استفاده در نمای ساختمان است.

دیوار

سنگ هایی که برای دیوارهای حائل و شالوده به کار می روند به صورت نامنظم و بدون شکل خاص چیده می شوند. برای صرفه جویی در هزینه ساخت و ساز از سنگ هایی که در منطقه دیده می شوند استفاده می گردد. برای پر کردن فاصله بین سنگ ها نیز می توان از تکه های ریزتر استفاده نمود.

سنگ های متخلخل و سنگ هایی که دارای لایه بندی بوده و قابلیت انحلال آنها بالاست برای دیوار و شالوده مناسب نیستند. اما سنگ های سخت با مقاومت فشاری بالا و وزن مشخص مناسب این کار می باشند. اغلب ماسه سنگ و سنگ آهکی دولومیتی گزینه ای مناسب برای دیوار و شالوده به شمار می آیند.

پوشش دیوارهای داخلی ساختمان

استفاده از سنگ برای دیوارهای داخلی ساختمان ظاهری بسیار شکیل و جذاب به آن می بخشد. به طور معمول از سنگ برای ساختمان های اداری، پوشش دیوار حمام و سرویس بهداشتی، فروشگاه ها و سالن های غذاخوری استفاده می شود.
سنگی که برای دیوار مورد استفاده قرار می گیرد باید سطحی جلاخورده داشته باشد و تخلخل آن کم باشد تا در اثر شستشو با مواد شوینده آسیب نبیند و مقاومت آن کم نشود.

پوشش پشت بام

امروزه از سنگ برای پوشش بام ساختمان ها استفاده نمی شود اما در بعضی مناطق می توان این پوشش های سنگی را مشاهده کرد. سنگ های مخصوص بام باید بدون تخلخل و غیر قابل نفوذ، سبک وزن و از مقاومت خمشی بالایی برخوردار باشند. علاوه بر آن بتوان آن را به لایه های مسطح و نازک تقسیم نمود. شیست های کلریتی و میکاشیست ها از جمله سنگ های مناسب برای پوشش بام هستند.

دکوراتیو نمودن ساختمان

سنگ هایی که از رنگ و ظاهر مناسبی برخوردار هستند و علاوه بر دوام بالا مقاومت خوبی دارند برای تزئینات داخل ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند. این سنگ ها برای تزئین ستون ها، دیوار شومینه و قاب درب و پنجره به کار می روند. سنگ آنتیک نمونه ای از سنگ هایی است که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد.