یکی از مجلل ترین و گران قیمت ترین نماهایی که امروز در طراحی نماهای ساختمان ها استفاده می شود نمای رومی یا کلاسیک است.نمای رومی سبکی است که ریشه در معماری روم باستان دارد.
استفاده از این نوع سبک درنما رو به افزایش است به طوری که در کنار زیبایی که این نوع نما به شهر می دهد معایبی نیز در پی دارد که معماران و طراحان را به فکر فرو برده است.

چرا نمای رومی؟!

از دلایلی که امروزه بیشتر از نمای رومی استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود.
احساس مرفه بودن، دردسترس بودن مصالح و هم چنین شاخص سازی ساختمان

خصوصیات نمای رومی

• وجود قوس های منحنی با قطر زیاد
• استفاده از ستون های تزیینی درقسمت هایی از نما
• استفاده از گلویی ها، کتیبه ها،هلال و قاب پنجره
• سرستون ها و کله گاوی ها
امروز در طراحی و اجرای نمای رومی بیشتر از سنگ تراورتن استفاده می کنند که دلیل آن زیاد بودن معادن این نوع سنگ و در نتیجه کاهش هزینه های ناشی از ساخت نمای ساختمان می شود.

فواید و معایب نمای رومی یا کلاسیک

اگر نگاهی به نمای های رومی موجود در شهر بیاندازید متوجه استحکام آن می شوید به همین دلیل است که نمای رومی نماد و سمبلی از قدرت است.همچنین نماهای رومی حسی از بومی بودن نیز می دهند چرا که علاوه بر المان های روم باستان از المان های ایران باستان نیز درآن استفاده می شود.نمای کلاسیک نمایی لوکس و مجلل به ساختمان می دهد بنابراین به خودی خود شهر را هم زیباتر می کند.
اما تنها مشکلی که در مورد نماهای رومی وجود دارد این است که به سرمایه و هویت ایرانی چوب حراج زده است.
و اما چرا؟
درواقع استفاده از حجم بالایی از مصالح باعث سنگین شدن نما خواهد شد و در مواقعی جدا شدن و سقوط این مصالح باتوجه به هزینه های بالای ساخت آن و هم چنین در مواردی به علت عدم رعایت استاندارد سازی تلفات جانی و مالی به همراه خواهد داشت به همین دلیل توصیه ی ما در گروه صنایع سنگ پاسارگاد به شما این است که در حد امکان در مناطق زلزله خیز از این نوع نما(رومی) استفاده نکنید.
نظر شما در مورد نمای رومی چیست؟!(نظرات خود را با ما به اشتراک بگذراید)
ما در گروه صنایع سنگ پاسارگاد به دنبال ارائه بهترین خدمات به شما هستیم.