معادن صنایع سنگ پاسارگاد
  • معدن مرمریت آرک بیرجند
     

معدن سنگ مرمریت آرک استان خراسان جنوبی ودر 80 کیلومتری شهر بیرجند واقع شده است. سنگ این معدن به دو روش اره بری و قله بری، فرآوری میگردد. دستگاه قله معمولا کوپ سنگ تا عرض حداکثر 60 سانتی متر را برش می دهد. سنگ این معدن دارای زمینه ای روشن است که بسیار مورد پسند بازار ایران می باشد و بسیار متراکم است و به همین دلیل خاصیت ساب پذیری بالایی دارد.همچنین دارای مقاومت سایشی نسبتا بالایی است و برای استفاده در کف داخلی ساختمان ها و همچنین دیواره های راه پله و پارکینگ بسیار مناسب می باشد. اغلب مهندسین ناظر با کارکردن سنگ مرمریت در قسمت نما مخالف هستند به این دلیل که پشت سنگ مرمریت صاف بوده و قدرت جذب ملات را ندارد . ولی با اسکوپ کردن میتوان این مشکل را برطرف نمود.
سنگ مرمریت آرک بیرجند هم اکنون بصورت تایل و اسلب در داخل کشور تولید می شود. معمولا ابعاد اسلب سنگ مرمریت 200 در 290 سانتی متراست که با استفاده از دستگاه برش دروازه ای میتوان آن را به ابعاد دیگری برش زد. قیمت سنگ مرمریت آرک بیرجند بطور کلی به تمامی سنگ ها به نحوه فراوری و مواد و متریال مصرفی در هنگام تولید و فرآوری بستگی دارد. همچنین ذکراین نکته ضروری است که اگر سنگ مرمریت آرک بیرجند تولید شده بزرگتر از 80 در 80 سانت باشد جهت اجرا باید از اکیپ سنگ کار ماهر و باتجربه استفاده کرد و اصطلاحا باید بصورت سرامیکی اجرا شود. سنگ مرمریت آرک بیرجند جذب آب نسبتا کمی داشته و از این جهت کیفیت بالایی دارد.

آنالیزهای آزمایشات معدن آرک

 
  • معدن مرمریت دایموند سیلک طبس مسینا

معدن دايموند سیلک در 45 کیلومتری شهرستان درمیان به مرکزیت اسديه به سمت سد رزه می باشد که در سه محدوده کارگاهی استخراج سنگی یکدست با ضریب جذب آب پایین و دارای مقاومت فشاری بالا و ساب پذیری مطلوب در آن انجام میگردد .
سنگ مرمريت دايموند سیلک با توجه به دارا بودن رنگ طوسی و آنهم در سه مقطع تیره مدیوم و روشن مورد توانسته توجه ويژه بنامان صنعت ساختمان و معماران را به خود جلب و خواسته ها آنها را مرتفع سازد.