سنگ های مختلفی در صفحات کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب این نوع از سنگ ها به علاقه و میزان بودجه ی شما بستگی دارد. در این مقاله به مزایا و معایب استفاده از سنگ طبیعی در آشپزخانه میپردازیم.

سنگ صفحه کابینت باید در مقابل سایش، ضربه، مواد شوینده و اسیدی، خط و خش و رطوبت مقاومت لازم را داشته و همچنین فاقد خلل در سطح آن بوده و سطحی صاف و صیقلی داشته باشند تا کیفیت خود را به‌ مرور زمان از دست ندهند و به‌راحتی تمیز شوند.

از پرطرفدارترین سنگ‌ های طبیعی می توان سنگ‌های مرمر و گرانیتی را نام برد. سنگهای مرمر از نوع سنگ‌های آهکی هستند که قابلیت صیقل پذیری بالایی دارند از این رو سطحی شفاف دارند. وزن آن نسبت به گرانیت سبک‌ تر بوده، همچنین مقاومت کمتری هم در مقابل خواهند داشت. رنگ مرمر خالص سفید رنگ است اما به واسطه وجود سایر املاح مثل آهن، آلومینیوم، منیزیم و …. به رنگ‌های سبز، قهوه‌ای، زرد، صورتی و حتی خاکستری نیز نمایان خواهند شد.

سنگ گرانیت که به سنگ خارا نیز معروف است دارای بافتی دانه‌دانه است که به‌ صورت ریز و درشت در سطح سنگ وجود دارند. رنگ سنگ گرانیت بستگی به مواد تشکیل‌دهنده آن دارد. به‌طورکلی این سنگ در رنگ‌های خاکستری، سفید، صورتی و سیاه در بازار وجود دارند. سنگ گرانیت جزء محکم ترین و سخت ترین نوع سنگ هاست همچنین مقاومت بالایی در برابر سایش، فرسایش و خط و خش دارند. این خصوصیات سبب شده هزینه برش و سابدهی آن افزایش یابد که در نتیجه به افزایش قیمت آن به نسبت سنگ های مرمر منجر می شود.

مزایا سنگ گرانیت

بیشترین قسمتی که در آشپزخانه میتوان از سنگ استفاده کرد صفحه کابینت‌ها و جزیره آن می‌باشد، این قسمت بیشترین ارتباط را با کار روزانه ما خواهد داشت بنابراین کیفیت نوع سنگ مصرفی در این مکان بسیار حائز اهمیت است. سنگ گرانیتی که کاملاً ساب خورده و صیقلی باشد مقاومت زیادی در برابر ساییدگی، خط و خش، خوردگی و حرارت دارند همچنین قابلیت تحمل وزن بالایی دارند. سنگ گرانیت تنوع رنگ نسبتاً بالایی دارد که به‌ راحتی می‌توان بر اساس سلیقه خود، رنگ مناسب را انتخاب کنید.

معایب سنگ گرانیت

سنگ گرانیت علاوه بر مزایا معایبی هم دارد، یکی از معایب آن هزینه ی نسبتاً بالای آن است. از دیگر معایب آن، قدرت جذب آب در تعدادی از این نوع سنگ است که موجب می‌شود لکه‌های مواد غذایی سریع‌تر در آن نفوذ کرده و زیبایی خود را از دست دهند.

مزایا سنگ مرمر

از مزایای این سنگ می‌توان به رنگ‌بندی آن اشاره کرد، تنوع رنگی سنگ مرمر نسبتاً خوب هست و می‌توان بر اساس سلیقه خود رنگ مناسب را انتخاب کرد. به واسطه روشن و شفاف بودن این سنگ، در صورت استفاده در صفحه کابینت‌های آشپزخانه، سطحی روشن و درخشان را ایجاد خواهد کرد.

معایب سنگ مرمر

از اصلی‌ترین معایب سنگ مرمر این است که مقاومت کافی در برابر مواد اسیدی مثل آبلیمو را ندارد و در صورت پاک نکردن به‌موقع این مواد، سطح آن لکه خواهد گرفت و شفافیت خود را از دست خواهد داد..

یکی از معایبی که در همه سنگ‌های طبیعی وجود دارد وزن بسیار بالای آن‌ها نسبت به سایز نوع صفحات کابینت‌ها است که در صورت اجرایی نامناسب زیرسازی این صفحات، به مرور زمان کابینت‌ها فرم و حالت خود را بر اثر وزن زیاد از دست داده و سبب از بین رفتن کابینت‌ها می شود.