ماده معدنی موجود در معدن سنگ مرمریت آرک، سنگ مرمریت می باشد. که در بازار جهانی با نام ماربل  (Marble) شناخته می شود. مرمریت در واقع سنگ آهکی است که بر اثر حرارت بسیار زیاد، کانی های آن رشد کرده است. سپس به هم جوش خورده و یک سنگ یکدست را تشکیل داده‌اند. بنابراین ماربل یک سنگ آهک متامورفیک است که دگرگونی حرارتی و فشاری درجه بالا را برای میلیون ها سال تحمل کرده است. کانی اولیه و اصلی آن کلسیت (CaCo3) است. البته می‌تواند همراه با کانی های دیگری از قبیل میکا، کوارتز، پیریت و اکسیدهای آهن نیز باشد.

جز اصلی تشکیل­ دهنده آن کربنات کلسیم بوده و از اجزای دیگری نظیر کلسیت، دولومیت و کریستال تشکیل ­شده ­است. رگه­‌ های ایجاد شده بر روی سطح سنگ مرمریت به دلیل وجود کانی­‌هایی نظیر کوارتز، هماتیت، لیمونیت و پریت می­‌باشد.

ماده معدنی

رنگ های سنگ مرمریت

سنگ‌­ های مرمریت به رنگ خاکستری و سیاه به دلیل وجود مواد کربنی و به رنگ سبز به دلیل وجود کلریت و سیلیکات دیده می شود. همچنین به رنگ زرد و کرم به واسطه وجود لیمونیت و رنگ صورتی و قرمز ایحاد شده در برخی از سنگ­‌ها به دلیل وجود ذرات هموتیت می­باشد.

کاربرد و مصرف این سنگ

ماربل از سنگ های پرکاربرد در صنعت ساختمان و صنایع سنگی می‌باشد. سنگ های ساختمانی سنگ‌ هایی است که، به هر شکل و اندازه، با تغییر شکل فیزیکی یا بدون تغییر، در یکی از قسمت‌های ساختمان مثل کف، نما، دیوار‌ها و… به کار می‌رود. مقاومت و پایداری ساختمان‌های سنگی در مقابل عوامل فرسایش، یکی از بهترین آثار برای حفظ تاریخ و فرهنگ اقوام گذشته بوده است.