دهبید را باید از انواع سنگ های ساختمانی دانست که در خانواده سنگ های مرمریت قرار می گیرد؛ به همین دلیل بسیاری از افراد آن را به نام مرمریت دهبید می شناسند.

همانطور که می دانید، مرمریت ها از مرغوب ترین سنگ های ساختمانی هستند که کیفیت فوق العاده و ویژگی های منحصر به فردی دارند.

انواع سنگ دهبید را برای نمای داخلی ساختمان ها و در واقع دکوراسیون داخلی به کار می برند و باید توجه داشته باشید که خرید مرمریت دهبید برای نمای خارجی ساختمان ها کاربردی ندارد.

شاید جالب باشد بدانید که نام دهبید از معدنی که این نوع از سنگ ها برای اولین بار از آن استخراج شدند، گرفته شده است. از گذشته تا به امروز شهرستان خرم بید معدن این نوع سنگ بود و اهالی آنجا به جای به کار بردن نام کامل خرم بید به آن دهبید می گفتند. این شهرستان در بخش شمالی استان فارس و ۱۰ کیلومتری صفاشهر واقع شده است.

ویژگی های مرمریت دهبید

یکی از نکات مهمی که پیش از خرید مرمریت دهبید باید با آن آشنا شد، ویژگی ها یا خصوصیات منحصر به این سنگ است. در واقع زمانی می توان این سنگ ها را به درستی انتخاب کرد که ویژگی آن ها را دانست.

 1. زمینه رنگ سنگ مرمریت دهبید به صورت معمول کرم رنگ است و این رنگ می تواند تا طیف های روشن و تیره دنبال شده و سنگ دهبید سفید یا سنگ دهبید مشکی را به وجود آورد. هر چه رنگ سنگ تیره تر می شود، رگه های آن بیشتر مشخص خواهد بود.
 2. ذراتی که ساختار این سنگ را تشکیل می دهند تراکم بالایی دارند و به همین دلیل در انواع سنگ دهبید جذب آب بسیار کم است. این ویژگی باعث شده یکی از کاربردهای سنگ دهبید استفاده از آن در آشپزخانه و حمام باشد.
 3. استحکام بالا را باید از ویژگی های سنگ دهبید معرفی کنیم که این سنگ را از سایر سنگ های ساختمانی جدا می کند.
 4. مقاومت سایشی در سنگ های دهبید با توجه به تراکم بالای ذرات تشکیل دهنده این سنگ زیاد است.
 5. سنگ مرمریت دهبید دارای تخلخل کمی بوده و با توجه به فرآوری هایی که روی آن انجام می شود، از جمله اپوکسی و توری پشت سنگ، مقاومت بالایی دارد.
 6. برای ساخت سنگ مرمریت دهبید از مواد پر کننده و مواد رزین استفاده می کنند تا منافذ موجود در سنگ به طور کامل پوشیده شود.
 7. انواع سنگ دهبید را با توجه به سورت های آن دسته بندی می کنند. دسته بندی این سنگ ها در واقع بر اساس میزان ناخالصی سنگ و رنگ آن است.

مزایای سنگ دهبید

کاربردهای سنگ دهبید وابسته به مزایا و معایب این سنگ است. سنگ مرمریت دهبید با توجه به ویژگی ساختارهای تشکیل دهنده خود، مزایا و معایبی دارد که آن ها را در این بخش مرور می کنیم.

 • اسلب سنگ دهبید استحکام بالایی در برابر ترک خوردن دارد.
 • سنگ مرمریت دهبید در برابر شکنندگی مقاومت بالایی دارد.
 • این نوع سنگ آب و رطوبت را به مقدار ناچیزی جذب می کند؛ به همین دلیل ماندگاری یا عمر این سنگ بالاتر از انواع دیگر است.
 • سنگ های مرمریت دهبید تخلخل یا منافذ کمی در ساختار خود دارند که باعث می شود مواد شوینده به داخل آن ها نفوذ نکند. علاوه بر این تخلخل پایین باعث می شود سنگ در برابر وزش باد یا یخبندان در مناطق سردسر نیز مقاومت بیشتری داشته باشد.
 • یکی دیگر از مزایای سنگ دهبید ساب پذیری آن است. به این معنی که مقاومت سایشی بالایی داشته و می تواند برای محیط هایی که رفت و آمد زیادی دارند مناسب باشد.
 • وجود انواع درجه بندی سنگ مرمریت دهبید و تنوعی که در رنگ های سنگ دهبید دیده می شود انتخاب این سنگ را برای هر سلیقه ای ممکن می کند.
 • برش پذیری سنگ مرمریت دهبید ساده بوده و می توان آن را در ابعاد دلخواه سفارش داد.
 • یکی از ویژگی های سنگ دهبید ساب پذیری و براق بودن آن است که باعث می شود نماهای داخلی ساختمان خیره کننده به نظر برسند.
 • رنگ های سنگ دهبید کاملا کاربردی هستند و می توان از هر رنگ این سنگ برای فضایی خاص استفاده کرد.
 • قیمت سنگ دهبید با توجه به بازار و تنوع آن رقابتی بوده و مقرون به صرفه است.
 • انواع سنگ دهبید به دلیل کیفیت بالای خود در دسته سنگ های صادراتی قرار دارند.