نمای خارجی وداخلی ساختمان، بخش مهمی درساختمان سازی بشمار می آید. به همین منظوربرای انتخاب سنگ نما مناسب باید بسیاردقت کرد. سنگ تراورتن ازجمله سنگ­ هایی است که هم برای نمای داخلی وهم خارجی ساختمان مناسب است. همچنین این سنگ انواع مختلفی دارد.مانند:

-سنگ تراورتن حاجی­ آباد                     -سنگ تراورتن آتش­ کوه

-سنگ تراورتن­ آبگرم محلات                  -سنگ تراورتن تکاب و… .

تراورتن علاوه بر زیبایی، در برابر سرما، گرما، اشعه UV، نور خورشید و رطوبت نیز مقاومت خوبی دارد. درادامه برخی از انواع سنگ­های تراورتن را مشاهده می­کنیم:

انواع سنگ تراورتن

مزایای سنگ تراورتن

سنگ تراورتن مزایای زیادی دارد، که دراینجا به چند مورد ازآنها اشاره می­کنیم :

– به دلیل ساختار لایه لایه و متخلخل این نوع سنگ­ احتمال لغزش ولیز خوردن روی کفپوش های تراورتن بسیار کم است؛ به همین دلیل به راحتی میتوان از این سنگ در کف ساختمان استفاده کرد.

– همانطور که گفته شد سنگ تراورتن در رنگ­ها و طرح­های متنوعی موجود می باشد. درساختار سنگ تراورتن دی اکسیدآهن و منیزیم وجود دارد، که سبب پدید آمدن رنگ­های زرد، قرمزو قهوه­ای می شود. حضورکربن در آن، این سنگ ساختمانی را به رنگ خاکستری، سیاه و آبی در می آورد.

– منافذ این سنگ از چسبندگی بالایی برخوردار بوده و امکان ترک خوردن آنها بسیار کم است.

– قیمت سنگ های تراورتن نسبتا مناسب و  بسیار مقرون بصرفه است.

کاربردهای سنگ تراورتن

سنگ تراورتن در ساختمان سازی کاربردهای گوناگونی دارد. ازجمله در نمای خارجی ساختمان، راه پله وپاگردها، کفپوش فضاهای داخلی مسکونی و همچنین درسرویس بهداشتی وحمام.

در ادامه به جزئیات استفاده این سنگ درساختمان می پردازیم.

نمای خارجی ساختمان

سنگ تراورتن از جمله سنگ هایی است که برای نمای بیرونی ساختمان مورد  استفاده قرار می­گیرد. وجود خلل­ هایی در پشت این سنگ، آن را به نمونه ای مناسب برای اجرای نمای ساختمان تبدیل کرده است. این ویژگی باعث می شود ملات به خوبی به آن بچسبد و بر روی سطح مورد نظر جای گیرد. این ویژگی همچنین سبب جلوگیری از سقوط آن می شود. و برای مدت طولانی میتوان آن رابرای نمای ساختمان استفاده کرد.

سنگ تراورتن درنمای خارجی

راه پله و پاگرد

انتخاب سنگ مناسب برای راه پله ها بسیار اهمیت دارد، زیرا تردد افراد در این مکان بالا می باشد. در مکان هایی مانند مدرسه­ ها که تردد افراد بسیار زیاد است، استفاده از سنگ تراورتن توصیه نمی شود، زیرا به مرور زمان فرسایش پیدا می کند. اما در محل هایی مانند ساختمان های مسکونی که تردد افراد به دلیل وجود آسانسور کمتر است، انتخاب این نوع سنگ می تواند گزینه ای ایده آل و بصرفه باشد. پس از این سنگ بهتر است درساختمان هایی که مجهزبه آسانسورهستند استفاده کنیم.

کفپوش فضاهای داخلی مسکونی

معماران و مهندسانی که اهمیت زیادی به کیفیت بنا می دهند، استفاده از سنگ تراورتن را برای کفپوش واحدهای مسکونی در نظر می گیرند؛ زیرا دوام و رنگ طبیعی این سنگ و همچنین مقاومت در برابر ضربه و شکیل شدن فضا از ویژگی­ های این سنگ بشمارمی­ آید.

سنگ تراورتن در راه پله

سرویس بهداشتی و حمام

حمام و سرویس­ های بهداشتی از فضاهای مرطوب در هر خانه هستند و برای انتخاب مصالح آن باید بسیار دقت کرد. تراورتن در طیف گسترده­ای از رنگ های گرم وجود دارد و با توجه به قیمت پایین آن نسبت به سنگ مرمر، می تواند گزینه­ای بصرفه در حمام و سرویس بهداشتی محسوب شود.

کفپوش بام و پیاده رو

استفاده از سنگ تراورتن برای کفپوش بام و پیاده­رو مناسب است زیرا در برابر رطوبت و  فشار مقاوم می باشد. معمولا برای جلوگیری از لغزش پا در مواقع بارندگی و یخبندان، سطح سنگ تراورتن را صیقلی نمی کنند و حتی بعضی اوقات با روش هایی سطح آن ها را برجسته می کنند تا اصطکاک آن را افزایش دهند.

برای سنگ روی کابینت و اپن در آشپزخانه

سنگ مورد استفاده بر روی کابینت و اپن باید در مقابل ضربه، رطوبت وگرما مقاومت داشته باشد. همچنین این نکته بسیار مهم است که کمترین واکنش را با مواد غذایی و شوینده ها داشته باشد. در این محل ها علاوه بر سنگ های گرانیت و چینی، می توان از سنگ تراورتن نیز استفاده کرد.

سنگ تراورتن درآشپزخانه

ودر پایان تراورتن هزاران سال است که در ساخت بنا‌ها و به ویژه اجرای نما‌های سنگی مورد استفاده قرار‌ می‌گیردو همانطور که گفته شد دلایل خوبی هم برای استفاده از آن وجود دارد. ترکیب شیمیایی و فرایند تشکیل تراورتن ویژگی‌های منحصر به فردی را برای آن به همراه داشته است و آن را به یک سنگ ایده آل برای اجرای نمای ساختمان تبدیل کرده است. تراورتن نیز همانند هر سنگ نمای دیگری دارای مزایا و معایب است و در انتخاب آن باید مواردی همچون ، هدف استفاده از آن و شرایط جغرافیایی منطقه را مدنظر قرار داد.

شما می­توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره­ سنگ تراروتن با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنند.