سنگ های طبیعی و مصنوعی اگرچه ممکن است در ظاهر شبیه به هم به نظر برسند اما تفاوت های اصلی دارند که در ادامه به بررسی این تفاوت ها می پردازیم.

ظاهر

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ادعا می شود که سنگ های مصنوعی ظاهر بهتری را نشان می دهند. سنگ های مصنوعی ساخته شده اند تا طیف گسترده ای از سبک ها و رنگ ها را ارائه دهند و نیازهای مختلف را برآورده سازند.
با این حال زمانی که حرف اصالت پیش کشیده می شود، محصول دست ساز نمی تواند با محصول طبیعی رقابت کند. سنگ های طبیعی طی هزاران سال شکل می گیرند و در طی این فرآیند، ظاهرشان با زمان و طبیعت همراه می شود. در واقع هر یک از صفحات سنگ طبیعی از نظر ظاهری متفاوت بوده و هیچ دو نمونه به یکدیگر شبیه نیستند. هر سنگ طبیعی از نظر رنگ، بافت و روکش در نوع خودش بی نظیر است.
حال زمانی که به سنگ مصنوعی نگاه می کنید، تکرار در رنگ و سبک به طور علنی مشاهده خواهد شد. از این رو، افرادی که ظاهر طبیعی را ترجیح می دهند ممکن است از طراحی غیر طبیعی و غیر واقعی سنگ های مصنوعی خوششان نیاید.

هزینه

سنگ مصنوعی به طور معمول مقرون به صرفه تر از سنگ طبیعی است. سنگ مصنوعی ۲۰ تا ۳۰ درصد سبک تر است و هر یک از صفحات از نظر طراحی یکسان هستند. این امر باعث می شود فرآیند نصب سنگ ساختمانی مصنوعی آسان تر و مقرون به صرفه تر باشد.

دوام

دوام جزء اصلی ترین عواملی است که در تصمیم گیری مؤثر است. وقتی از دوام و ماندگاری صحبت می کنیم، سنگ طبیعی همیشه برنده خواهد بود.
بیشتر سنگ های طبیعی دارای تخلخل کمی بوده و این امر باعث افزایش دوام آن ها می شود. همچنین نگهداری از سنگ های طبیعی به راحتی قابل انجام است. در حالی که، نگهداری از سنگ مصنوعی بسیار پر زحمت است. سنگ طبیعی برای استفاده در فضای بیرونی مانند نما، با دوام تر است، زیرا سنگ طبیعی می تواند عناصر طبیعی از جمله باران، نور خورشید و باد را تحمل کند.

تطبیق پذیری

از مهم ترین مزایای سنگ های مصنوعی این است که می توان این سنگ ها را براساس شرایط مختلف، تولید کرد و در مکان های گوناگون با آب و هواهای مختلف نصب نمود.

سنگ طبیعی

سنگ طبیعی از ترکیب کانی ها و مواد معدنی ساخته شده و عنصر اصلی تشکیل دهنده آن سیلیس می باشد. سنگ های طبیعی شامل دیوریت، کوارتزیت، مرمر، تراورتن، گرانیت و… می باشند. سنگ های طبیعی در معادن طبیعی در سطح زمین یافت می شوند و برای نما و دکوراسیون داخلی ساختمان کاربرد دارند. سنگ طبیعی زیبایی چشم گیری دارد و حسی گرم و صمیمی به مخاطب منتقل می کند.

مرمریت دایموند سیلک

مزایای سنگ طبیعی

 • سنگ های طبیعی نوعی عایق حرارتی هستند و برای نصب آن ها نیاز به زیرسازی خاصی نیست.
 • این سنگ ها در طیف وسیعی از رنگ و طرح در طبیعت یافت می شوند و زیبایی منحصر به فردی دارند.
 • انعطاف پذیری و قابلیت فرم پذیری بر روی انواع سطوح از دیگر ویژگی های سنگ طبیعی است.

معایب سنگ طبیعی

 • وزن سنگ طبیعی سنگین تر از سنگ مصنوعی است و به همین دلیل استفاده از آن در ساختمان وقت گیر می باشد.
 • سنگ های طبیعی ممکن است بر اثر عوامل جوی یا عدم چسبندگی مناسب، با گذشت زمان از بدنه ساختمان جدا شوند.
 • تغییرات آب و هوایی و محیطی ممکن است بر بافت سنگ اثر گذاشته و باعث ایجاد ترک خوردگی، کپک و شوره بر سطح آن شود.

سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی از ترکیب سنگ های طبیعی با مواد افزودنی دیگر مانند سیمان، افزودنی های پلیمری و… ساخته می شود. سنگ مصنوعی به دلیل قابلیت هایی چون وزن سبک، نصب آسان و زیبایی و تنوع طرح و رنگ فوق العاده، امروزه در نمای داخلی و بیرونی ساختمان، دیوارپوش ها، کفپوش ها، سنگ فرش ها و حتی محوطه کاری فضای بیرون ساختمان کاربرد دارد. از جمله سنگ های مصنوعی که در صنعت ساختمان کاربرد فراوانی دارد سنگ آنتیک می باشد.

سنگ آنتیک

مزایای سنگ مصنوعی

 • سنگ های مصنوعی نسبت به سنگ های طبیعی وزن سبک تری دارند و اگر در نماکاری ساختمان به کار روند باعث کاهش بار وارده بر ساختمان می شوند و اثرات تخریبی کمتری در اثر وقوع زلزله به جا می گذارند.
 • سنگ های مصنوعی در برابر جذب آب نفوذ ناپذیر هستند.
 • هیچ گونه محدودیتی در تولید ابعاد مختلف سنگ وجود ندارد و این سنگ ها را با توجه به کاربرد آن در سایزهای دلخواه می توان تولید کرد.
 • سنگ های مصنوعی استحکام و مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل جوی دارند و به راحتی دچار آسیب نمی شوند.
 • نصب این سنگ ها نسبت به سنگ های طبیعی راحت تر بوده و به مدت زمان کمتری نیاز دارند.
 • سنگ مصنوعی در طیف وسیعی از طرح و رنگ تولید می شود و نمایی شبیه سنگ طبیعی دارد.

معایب سنگ مصنوعی

 • سنگ های مصنوعی ظاهر زیبای سنگ های طبیعی را ندارند و حس گرما و طبیعت را به افراد القا نمی کنند.
 • استحکام و طول عمر سنگ های مصنوعی ممکن است کمتر از سنگ های طبیعی باشد.