سنگ مرمر همیشه به عنوان یک سنگ گران قیمت شناخته شده است. از نظر تاریخی، این سنگ، بسیار مورد علاقه یونانیان و رومی ها بوده که با آن مجسمه سازی می کردند و برای ایجاد شگفتی های معماری از مرمر استفاده می کردند و سرانجام به نمادی از فرهنگ، سنت و حق امتیاز برای آنان تبدیل شده است. مرمر در رنگ ها، الگوها و انواع مختلفی به چشم می خورد، بنابراین آن را به عنوان یک سنگ تزئینی محبوب در بین انواع سنگ ها تبدیل می کند.

مرمر چیست؟

مرمر یک سنگ دگرگون شده ناشی از آهک است که طی مدت طولانی تحت فشار زیادی قرار گرفته است.

با این حال، مرمر در انواع مختلفی وجود دارد. انواع آن بسته به موقعیت مرمر، ناخالصی ها، الگوها، رنگ و شدت رگه متفاوت است. قیمت هر نوع مرمر نیز به دلیل همین عوامل نوسان قابل توجهی دارد.

 مرمر کلکته

این سنگ ازمحبوب ترین و لوکس ترین نوع مرمر است .سنگ مرمر کلکته به دلیل شباهت در رنگ و روکش مانند  مرمر کاررا است و اغلب با آن سنگ اشتباه گرفته می شود. و هر دو  مرمر کلکته و مرمر کاررا از منطقه ایتالیا استخراج می شوند. با این حال ، چند تفاوت متمایز وجود دارد که می تواند این دو نوع سنگ را از یکدیگر تشخیص داد. به عنوان مثال ،  مرمر کلکته دارای الگوی تیره و ضخیم است و از رنگ سفید روشن برخوردار است. برعکس ، کارارا نیز به رنگ سفید است اما دارای الگوی پیچیده با رگه های خاکستری است. مرمر کلکته به دلیل نادر بودن در صدر سلسله مرمر قرار دارد.

مرمر کلکته

امپراتور مرمر

نوعی  مرمر اسپانیایی با رنگ کرم و قهوه ای تیره است. به طور معمول دانه های ریز و رگه هایی نامنظم دارد.

سنگ مرمر

 مرمر قهوه ای

به دلیل استفاده از آن به عنوان یک سنگ تزئینی و همچنین سازگاری آن با سایر رنگ ها، یکی از متنوع ترین نوع سنگ مرمر است که در دسترس عموم است. سنگ مرمر قهوه ای به خصوص توسط صاحب خانه  هایی که می خواهند جلوه ی روستایی تری در فضای داخلی خود داشه باشند مورد استفاده قرار می گیرد.

 مرمر صورتی

به عنوان سمبل آرامش، شکنندگی و مثبت بودن شناخته می شود. از سنگ مرمر صورتی می توان برای موارد مختلف استفاده کرد، اما در مناطق داخلی معمولاً برای مکان های استراحت استفاده می شود.

 مرمر زرد

اعتقاد بر این است که تزئین یک منطقه با رنگ زرد معمولاً به شادی و خوش بینی انسان کمک می کند. از این نوع مرمر کمتر یافت می شود.

طلای اسپانیایی

 زیرمجموعه ای از مرمر زرد است که دارای رگه هایی مایل به قرمز است. بیشتر برای تزیین داخلی استفاده می شود.

میلان گری

 نوعی از مرمر است که از میلان ایتالیا تهیه شده است. این سنگ از یک خاکستری عمیق و خاکستری تیره با رگه های رنگی خاکستری روشن است که در یک موقعیت خطی در سراسر سطح مرمر اجرا شده است.

 مرمر آبی

در طیف گسترده ای از رنگ های آبی عمیق، سایه های آبی روشن و رنگ های خاکستری با رگه های آبی در سراسر سطح آن دیده می شود.

مرمر کاررا

سنگ مرمر Carrara رایج ترین نوع مرمر است که نسبت به دیگر انواع مرمر قیمت مناسب تری دارد. از زمینه سفید و خاکستری تشکیل شده و دارای رگه های خاکستری پیچیده است. الگوی رگه ها به طور معمول خطی بوده و از رنگ روشن برخوردار هستند.

سنگ مرمر کاررا

جایی که برای اولین بار از سنگ مرمر استفاده شد:

اولین استفاده از مرمر به سال ۴۳۸ قبل از میلاد برمی گردد که کاشی ها و ستون ها با استفاده از سنگ مرمر Pentelic ساخته شدند. و در یونان باستان و روم به دلیل ساخت انواع سازه ها ، مانند ستون های عظیم ، بسیار محبوب شد.

فرایند معدن:

هنگامی که یونانیان و رومی ها برای زیبایی ظاهری از مرمر برای ساختمان های خود استفاده می کردند، روند استخراج آن دشوار و کاملاً طولانی بود. آنها برای استخراج کردن مرمر از زمین مجبور بودند از چکش استفاده کنند. سپس، آنها به سختی با استفاده از اهرم، قرقره و تیرهای چوبی آن را به دشواری می کشیدند و حمل می کردنند.

استفاده های اولیه برای سنگ مرمر:

هنگامی که مرمر تازه شناخته شده بود، فقط برای مجسمه ها و ساختمانها مورد استفاده قرار می گرفت. در واقع از سنگ مرمر رنگی برای ایجاد کفپوش و کاشی زرق و برق دار استفاده می شده است. و بسیاری از نمادین ترین ساختمان های جهان از مرمر ساخته شده اند ، از جمله:

آتن ، یونان- پارتنون- حدود ۴۳۸ قبل از میلاد

رم ، ایتالیا-کلیزه – حدود ۷۰ میلادی

رم ، ایتالیا-پانتئون- حدود ۱۲۵ میلادی

پیزا ، ایتالیا – کلیسای جامع پیزا – حدود ۱۰۶۳

هند- تاج محل- ۱۶۵۳ تکمیل شد

ایالات متحده- کاخ سفید- آغاز سال ۱۷۹۲ ، سال ۱۸۰۰ به پایان رسید

ایالات متحده- بنای یادبود واشنگتن – ۱۸۸۸

ایالات متحده- یادبود لینکلن – ۱۹۱۷

در چه جاهایی از سنگ مرمر استفاده می شود:

مرمر معمولاً در ساخت سازه های مدرن از جمله کلیساها ، دفاتر عمومی مانند حیاط خانه ها و حتی در خانه های سطح بالا مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای ستون ها، در داخل خانه و خارج از منزل نیز برای ستون ها ، پله ها ، دیوارها ، کفها و میزگردها استفاده می شود.

اکثر فرهنگ های سراسر جهان هنوز از سنگ مرمر بسیار قدردانی می کنند. مرمر منبع زیبایی کلاسیک برای هر خانه است.

ظاهری منحصر به فرد و شفاف آن باعث می شود روشنی و تمیزی خاصی به آشپزخانه های شما بدهد. از این گذشته، مرمر یکی از محبوب ترین گزینه های زیبایی شناسی قرن ها بوده است. همچنین به دلیل زیبایی کلاسیک کاملاً با تمام سبک های و قسمت های آشپزخانه و حمام ارتباط برقرار کرده است.

سنگ مرمر بسیار با دوام است:

از آنجایی که سنگ مرمر از سنگ طبیعی است و از جنس دست ساز نیست ، نسبت به بیشتر مواد مصنوعی دیگر که امروزه در دسترس هستند ، در برابر شکستن ، ترک خوردگی و خراش بسیار مقاوم تر است. علاوه بر این ، اگرچه کاملاً بادوام است، اما مرمر نیز تا حدودی نرمتر از گرانیت است.

مرمر در واقع مقرون به صرفه است:

کاملاً درست است که سنگ مرمر بسیار گران قیمت به نظر می رسد ، با این حال ، در واقع ممکن است در بسیاری موارد نسبت به برخی دیگر از مصالح سنگ طبیعی که برای میزها استفاده می شود ، ارزان تر باشد. هزینه ممکن است متفاوت باشد و این بستگی به ضخامت و نوع سنگ مرمر انتخابی شما دارد. در حقیقت ، سنگ مرمر اغلب هزینه کمتری از کوارتز یا گرانیت دارد.

مرمر مقاوم در برابر حرارت است:

شاید شما نمی دانسته اید که مرمر از مدتها قبل مورد علاقه  نانوایان خانگی و هم آشپزهای حرفه ای بوده است. چرا؟ خوب ، به این دلیل که همچنان خنک است . یکی دیگر از واقعیتهای این است که میزهای مرمر نیز در واقع مقاوم در برابر حرارت هستند. سنگ مرمر هرگز آتش نمیگیرد.

طول عمر مرمر:

درست همانطور که قرن ها به عنوان ماده ساختمانی پریمیوم مورد استفاده قرار گرفته است ، سنگ مرمر توانایی تحمل آزمایش زمان را دارد. این یک واقعیت نسبتاً شناخته شده است که در طول سالها به طور مداوم مستند شده است. به نظر می رسد که سنگ مرمر یکی از طولانی ترین سنگ های ماندگار است که امروزه می توان برای کانترهای سطح جامد در بازار استفاده کرد.

مرمر در دید عموم مردم گران به نظر می رسد، اما واقعیت این است که میزهای مرمر اساساً هزینه خود را پرداخت می کنند. بنابراین ، در مورد میزهای مرمر ، هنگامی که آنها به صورت تخصصی نصب شده باشند و به درستی مهر و موم شده و با دقت نگهداری شوند ، شما فرصتی خواهید داشت تا برای یک عمر از زیبایی های باشکوه آن لذت ببرید.

نگهداری و محافظت از میزهای سنگ مرمر:

برخی سنگ مرمر را به دلیل طول عمر بالا انتخاب می کنند اما این ویژگی سنگ مرمر نباید باعث فراموشی در نگهداری و حفاظت آن شود. چندین روش بسیار ساده و آسان برای محافظت از میزهای سنگ مرمر و نگاه داشتن آنها به سالهای بسیار طولانی کمک می کند.

می توانید میزهای سنگی خود را به راحتی با یک بطری اسپری پر از مقداری صابون ملایم و آب گرم تمیز کنید. با استفاده از یک پارچه نرم که سطح آن را خراشیده نکند، به سادگی اسپری کنید، پاک کنید و سپس با یک دستمال دیگر که تمیز است خشک کنید. در اینجا چند نکات مفید برای میزهای مرمر شما آورده شده است:

اطمینان حاصل کنید که میزهای مرمر شما به درستی آب بندی شده اند و اغلب آنها را دوباره آب بندی کنید.

هرگز از مواد شیمیایی خشن مانند سفید کننده روی میزهای مرمر خود استفاده نکنید زیرا این امر به راحتی می تواند صدمات جدی ایجاد کند.

از محصولات تمیز کننده عمومی که از فروشگاه خریداری شده اند استفاده نکنید.

حتی سعی نکنید هر نوع راه حل خانگی که حاوی آمونیاک، سرکه یا هر چیز دیگری از این قبیل باشد را تهیه کنید. آنها اساساً اسیدی هستند و می توانند اثر مخربی بر روی میزهای مرمر شما داشته باشند.

جزیره