سنگ اسلب چیست؟
سنگ اسلب سنگ هایی با ابعاد نسبتا بزرگ است که ابعاد آن معمولا بزرگتر از 120*220 سانتی متر می باشد. برای تولید این نوع سنگ باید از سنگهای خام سالم با ابعاد بزرگ که اصطلاحا کوپ سنگ گفته می شود استفاده شود. هزینه فرآوری سنگ خام جهت تولید سنگ اسلب نسبتا 2برابر می باشد. ضخامت سنگ اسلب معمولااز2 سانتی متر بیشتراست.
علت بالا بودن قیمت سنگ اسلب به سنگ های طولی:
-1هزینه بالای فرآوری سنگ اسلب نسبت به سنگ های دیگر
-2خرید کوپ سنگ با ابعاد بزرگتر که قیمت بالاتری نسبت به سنگ های خام دارد.
تمامی سنگ ها شامل سنگ تراورتن، سنگ مرمر، سنگ مرمریت وسنگ گرانیت را میتوان به صورت اسلب تولید کرد.
سنگ اسلب به جهت نمایش سطح بزرگی از سنگ بسیار زیبا می باشد. به همین جهت معماران در دهه های اخیر در طراحی خود از سنگ اسلب استفاده می کنند.
موارد کاربرد سنگ اسلب:
از این سنگ ساختمانی می توانید به صورت دور بر در فضای لابی ها، سالن های کنفرانس، دیوارهای سالن منازل اپن و جزیره و سایر مکان ها استفاده نمایید تا به فضای خود جلایی خاص ببخشید.
همچنین از سنگ اسلب با ضخامت بیشتر از 2 سانتی متر در تولید محصولات تزئینی استفاده می شود.
استفاده از سنگ اسلب درتولید روشویی نیزکاربرد دارد.
یکی دیگر از کاربردهای سنگ اسلب استفاده از سنگ اسلب در لایت باکس ها می باشد.
از این نوع سنگ می توان در کف ساختمان و به عنوان سنگ تزئینی در دیوارها استفاده نمود.
سنگ های اسلب مرمر به دلیل گذر نور از خود زیبایی خاصی دارند .
هم اکنون وارادات و صادرات سنگ از کشورهای مختلف عموما به صورت اسلب می باشد تا در کشورهای مقصد سنگ اسلب را به ابعاد مورد نظر برش دهند،برای این منظورسنگ هارا پس از استخراج از معادن به کارخانه های سنگبری ارسال کرده تاآن هارا در این کارخانه ها با ابعاد و اندازه های بسیار متنوع برش دهند.
سنگ اسلب یک سنگ مناسب برای کفسابی است و پس از آن زیبایی آن دو چندان می‌شود.
یکی از ویژگی های مهم سنگ اسلب، صادراتی بودن آن است که باعث شده تا تولید وعرضه این سنگ ساختمانی بسیار حائز اهمیت قرار گیرد. این سنگ باید با ضخامت دقیق، شفافیت و دقت بسیار بالا ساب زده شود و برش آن نیز باید یکنواخت و بسیار دقیق باشد تا کیفیت و شرایط لازم برای صادرات را داشته باشد.
از موارد شناخت سنگ اسلب می توان به ابعاد و اندازه های این سنگ که ضخامت استاندارد آن ۲ سانتی متر می باشد اشاره کرد.
مزایای سنگ اسلب جهت استفاده در ساختمان ها:
چسبندگی این سنگ ساختمانی
برای نصب سنگ اسلب در دیوارها از دوغاب و سیمان استفاده می شود. به دلیل دارا بودن چسبندگی بالای این سنگ، امکان نصب آن در ارتفاعات بالا نیز به راحتی امکان پذیراست.
تنوع بالا در رنگ و زیبایی
سنگ اسلب به صورت طبیعی می باشد و در مراحل تولید و ارائه آن به بازار از هیچ رنگ مصنوعی برای زیبا شدن آن استفاده نمی شود و این سنگ با همان شکل و ظاهر طبیعی خود برش خورده و وارد بازار می شود.
نگهداری آسان
با توجه به تشکیل این سنگ ها در فضایی کاملا طبیعی و برخورداری از استحکام و مقاومت بالا در برابر شکسته شدن و سازگاری با دماهای مختلف هوا، می توانید با خیال آسوده انواع سنگ اسلب طبیعی را در هر فضای از ساختمان به کار ببرید.
بدیهی است به دلیل طبیعی بودن این سنگ و سخت بودن مراحل تولید و برش آن، قیمت آن نسبت به نمونه های سنگ در ابعاد کوچکتربالاترمی باشد.
انواع و مدل های متنوع سنگ اسلب
سنگ اسلب مرمریت
سنگ مرمریت که از آهک های رسوبی تشکیل شده است، درسراسرکشور پهناور ایران نهشته شده است. مقاومت بالا، طرح ها و نقش های چشم نواز و تنوع رنگی فوق العاده این سنگ تزئینی را از دیگر سنگهای تزئینی متمایز کرده است.
سنگ اسلب گرانیت
این سنگ برای اکثر افراد آشناست که از مهم ترین خصوصیات بارز آن می توان به استحکام بالا، زیبایی خیره کننده و تنوع رنگ های آن اشاره کرد.
سنگ اسلب کوارتز
این سنگ از مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه، خراش و گرما برخوردار است که بهترین گزینه برای سنگ کابیت و اپن منازل می باشد.
سنگ مرمر طبیعی
سنگ مرمر در دکوراسیون داخلی مدرن و سنتی نقش و کاربرد فوق العاده ای دارد به طوری که با ظرافت و زیبایی خود می تواند به فضای شما جلوه ای خیره کننده بخشد.
سنگ اسلب تراورتن
این نوع سنگ اسلب دارای طبیعتی گرم و جلوه ای سنتی می باشد. شکل ظاهری آن به سنگ آهک شباهت بسیاری دارد.
سنگ طبیعی اونیکس
سنگ اونیکس یک سنگ کاملا طبیعی دارای شفافیت و زیبایی خاصی می باشد که می توان آن را از نمونه سنگ های ساختمانی کلاسیک درنظر گرفت.

سنگ اسلب از جمله سنگ های طبیعی پر کاربرد در ساختمان ها است که با وجود استحکام بالا، پس از مدتی کثیف شده و زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهد .بهترین روش برای حل این مشکل، استفاده از خدمات کفسابی می‌باشد.